בתי הבוגרים

פרויקט בתי הבוגרים בנווה צאלים

בשנתיים האחרונות בני השכבה הבוגרת עוברים להתגורר במספר בתים שכורים מחוץ לנווה צאלים. הבתים ממוקמים בטווח הליכה מהפנימייה. בתום יום הלימודים הבוגרים חוזרים לבתיהם באופן עצמאי, ברגל או באופניים. בכל בית מחכה צוות קבוע, המלווה אותם באופן רציף עד הבוקר שלמחרת. המגורים בבתים מעורבים, אם כי בחדרים נפרדים לבנים ולבנות ותוך הקפדה על שמירה על גבולות ברורים.

הרציונל של המעבר לבתים

המעבר לבתים נועד לפתח בהדרגה מיומנויות של חיים עצמאיים במגוון תחומים, שיידרשו מהבוגרים בכל מסגרת שאליה יגיעו בהמשך. התנועה מהבתים ואליהם מפתחת יכולת התניידות עצמאית, תוך התוודעות לאפשרויות הקיימות בסביבת המגורים והתמצאות בהן.

הבוגרים מתרגלים קנייה מרוכזת של מצרכים לבית ולומדים לנהל תקציב ולקבוע סדרי עדיפויות. עליהם למלא תורנויות שונות, כמו הכנת ארוחות ערב, תוך התחשבות בצרכים ובטעמים של כל דיירי הבית. הם לומדים לכבס את בגדיהם ולדאוג לניקיון ולתחזוקת המקום וסביבת מגוריהם. השגרה היום יומית של חיים משותפים תורמת להתפתחות היכולת לחלוק, לשתף, להתחשב, לוותר, להידבר, להקשיב ולהתייחס. כל אלה מהווים נדבך מהותי בפיתוח התקשורת והיחסים עם בני גילם.

שגרת היום של הנערים והנערות בבתי הבוגרים

בשעות אחר הצהריים הבוגרים נהנים מזמן פנוי, מתנסים בבחירת עיסוקיהם ולומדים לארגן את לוחות הזמנים שלהם. חלקם בוחרים לצאת לעבוד, חלקם פועלים בתנועת נוער, ואילו אחרים מעדיפים לעסוק בתחביבים שונים. כך או כך, הם מחויבים להתנהל באישור אנשי הצוות ותוך ניהול תקשורת תואמת איתם.

נווה צאלים - בתי בוגרים

אנשי הצוות בבתים

ניהול הבתים מרוכז בידי אנשי צוות מנוסים מהפנימייה, המכירים היטב את הבוגרים ואת המסגרת. מעבר לקשר השוטף והיום יומי עם הבוגרים, אנשי הצוות מקיימים בקביעות ישיבות צוות ושיחות בית עם הבוגרים בליווי איש מקצוע מהצוות הטיפולי.