המקלטון:
אולפן הקלטות טיפולי

סיפור התהוותו של האולפן

בחדר קטנטן, בקצה המסדרון במרכז המוזיקה, היו מערכת תופים ומגבר גיטרה. בהדרגה הוספנו מיקרופונים, רמקולים, מיקסר קטן, שטיח גדול, מחשב ישן ומשומש ותוכנת הקלטה. הקלטנו מפגשים, אלתורים משותפים, שירים שילדים חיברו או בחרו לשיר, ובהדרגה הבנו את החיבור בין המוזיקאים הצעירים לעולם הטכנולוגיה במוזיקה ואת הפוטנציאל הטיפולי הטמון בעבודה עם כלים אלו.

יום אחד יזמו הילדים פרויקט מוזיקלי: הקלטה משותפת של כמה שיותר ילדים, ששרים יחד את השיר We Are The World. התהליך היה מרגש ומכונן, יצר חיבורים חדשים בין ילדים ותחושה של יצירה מעצימה ומאחדת. גם התוצר היה איכותי ועשיר והחדיר בכולנו מוטיבציה לחלום על אולפן הקלטות טיפולי גדול ומאובזר יותר מהחדרון הקטן שבסוף המסדרון.

נפגשנו עם נציגות של ארגון פילנתרופי בשם “מעגל נשים”, השמענו להם את השיר המוקלט וסיפרנו על תהליך יצירתו. הן התרגשו מאוד והחליטו לעזור לנו להגשים את חלום הקמת האולפן. כעבור כמה חודשים הוקם המקלטון – מקלט שהוא גם אולפן הקלטות טיפולי.

נווה צאלים - המקלטון: אולפן הקלטות טיפולי

ההבדל בין המקלטון לאולפן הקלטות רגיל

אנחנו קוראים למקלטון “אולפן הקלטות טיפולי” ולא סתם אולפן הקלטות, בגלל כמה הבדלים מהותיים. שלא כמו באולפן רגיל, אין הפרדה בין איש המקצוע למוזיקאי המקליט, והישיבה קרובה ומשותפת. התוצר המוזיקלי חשוב כמובן, אך על פי רוב עיקר החשיבות מוקנית לתהליך היצירה. איש המקצוע הוא לא רק סאונדמן, אלא גם מטפל במוזיקה, שעיקר תשומת ליבו נתונה לתהליכים האישיים והרגשיים שעוברים הילדים המנגנים ושרים.

דרך העבודה המיוחדת במקלטון

מיד כשכנסים למקלטון, מרגישים באווירה המכבדת. הריהוט נעים, התאורה מרגיעה, וציוד המוזיקה והסאונד ברמה גבוהה, כמו באולפן הקלטות מקצועי. דרך העבודה המיוחדת כוללת הקלטת אלתורים ויצירות משותפות, ובכך תורמת משמעויות רבות, המעשירות הן את התהליך היצירתי והן את הטיפול. האפשרות להקליט אינטראקציות מוזיקליות נותנת הזדמנות להאזנה ולעיבוד משותף של מטפל ומטופל, להתקדם ולהתפתח במיומנויות מוזיקליות אישיות וקבוצתיות ולהיכנס לעומק לתהליך יצירתי של כתיבת שירים, הלחנה, עיבוד, הקלטה, שימוש בתוכנות הקלטה ועריכה ועוד.

נווה צאלים - המקלטון: אולפן הקלטות טיפולי

התוצרים המוזיקליים של הילדים

במקלטון נערכות פעילויות מוזיקליות מגוונות, כגון מפגשים יחידניים, הרכבים מזדמנים, הרכב ג’אז, הרכב פאנק, חוג תאטרון ומוזיקה, מפגשי בטוקדה דינמית ועוד. כל המפגשים מלווים ומונחים על ידי אחד מאנשי הצוות שעובדים במרכז מוזיקה. לא מעט ילדים שפועלים במקלטון יוצאים בסופו של התהליך עם תוצרים מוזיקליים פרי יצירתם או עם מיומנויות מקצועיות בתחום המוזיקה ועולם ההקלטות וההגברה.

נווה צאלים - המקלטון