כישורי חיים

מרכז כישורי חיים

המעבר לניהול חיים עצמאיים אינו קל, ומציב בפני הילדים הבוגרים קשיים וחששות רבים. מטרתנו היא ללוות את הבוגרים בצורה הטובה ביותר לחיים עצמאיים ולהשתלבות טובה יותר בחברה ובקהילה. לשם כך המרכז יוצר מערך המקיף את כל תחומי חייהם, כדי לשלבם בהדרגה בחיים עצמאיים ולתת להם כלים ומענה עד צאתם מהפנימייה.

למי מיועד המרכז

המרכז מיועד לילדים בוגרים, בעיקר לתלמידי כיתות י”א-י”ב, אך הוא נותן גם מענה לתלמידי כיתה י’ בליווי לקראת הוצאת תעודת זהות.

מודל הפעולה של המרכז

המרכז פועל על פי מודל ל”ב המקיף את כל תחומי החיים של הבוגרים: טיפול עצמי ועצמאות אישית, ניהול משק בית, קשר בין-אישי וחברתי, שימוש במשאבים קהילתיים, בריאות ותזונה, ידע והשכלה, עולם העבודה, תרבות ופנאי וחינוך למיניות בריאה.

פעילויות המרכז

צו בצוותא – יציאה לצו ראשון שכבתי.

לימודי תיאוריה משותפים

מעורבות חברתית – התוכנית למעורבות חברתית פועלת בכיתות י’ עד י”ב כתוכנית חובה ומאפשרת התפתחות אישית של הילדים הבוגרים בד בבד עם נתינה ועשייה למען הקהילה. לתוכנית יש מטרות רבות ובהן טיפוח בוגר בעל תחושת ערך ומשמעות, פיתוח העצמאות, היכולת לניהול עצמי והמודעות לסביבה ולאחֵר והרחבת העשייה למען האחר ולמען החברה.

להיות אזרח – לתלמידי כיתות י’. יציאה משותפת למשרד הפנים והוצאת תעודת זהות ומפגשים קבוצתיים היוצרים שיח על הזהות האישית, על זכויותינו וחובתנו כאזרחים.

נווה צאלים - מרכז כישורי חיים

מערך הכנה לחיי עצמאות – לתלמידי כיתות י”א-י”ב. בכל הפעילויות הצוות הטיפולי-חינוכי מלווה את הבוגרים באופן אישי וקבוצתי. לשם תרגול והתנסות במצבים אמיתיים מחיי היום יום, חלק מהפעילות כוללת יציאות וסיורים במסגרות שונות והיכרות עם שירותים ומוסדות בקהילה:

• הכרת מסגרות כמו ביטוח לאומי, משרד הפנים ושירותי בריאות;

• הכרת מסגרות המשך לאחר השהות בפנימייה;

• חינוך פיננסי הכולל ניהול תקציב, שימוש בשירותים בנקאיים, תשלום חשבונות, הלוואות, אמצעי תשלום, זכויות צרכנים וכדומה;

• קבלת כלים לניהול משק בית בדגש על ארגון וסדר, ניקיון, עבודה עם כלים מכניים, כביסה וטיפול בבגדים ובפריטי משק הבית.

התנסות בעולם העבודה – כדי להכין את הבוגרים לעולם העבודה, קיים מערך מלווה המספק את התמיכה והכלים הנדרשים לשם הצלחה והתקדמות מרבית בתהליך. הצוות המלווה שואף לזהות קשיים ומשברים צפויים ולסייע ללומד למנוע אותם או להתגבר עליהם בתהליך הלמידה וההתנסות בעולם העבודה. התוכנית כוללת ליווי פרטני של הילדים לפי קצב התקדמותם ומתקיימת במספר ערוצים:

• קבוצת למידה להקניית ידע מעולם העבודה – כוללת זיהוי כוחות ומחסומים של המשתתף, ציפיות וערכים של הלומד בעולם העבודה, שיווק עצמי, כתיבת קורות חיים, התנסות בראיון עבודה, דילמות, חיפוש עבודה, שכר, תלושי משכורת ודיני עבודה.

• התנסות בעולם העבודה וקשר ישיר עם המעסיקים – ילד שמגיע לבשלות בתהליך האישי והקבוצתי מתחיל שלב של חיפוש מקום עבודה, שיבוץ והתאקלמות.

נווה צאלים - מרכז כישורי חיים