16:00-21:00

פעילויות אחר הצהריים והערב

פעילויות אחר הצהריים והערב

לפעילות אחר הצהריים והערב בנווה צאלים יש מבנה קבוע ויציב, שבאמצעותו מסייעים לילדים להרחיב את תחומי העניין שלהם, ללמוד לנהל אורח חיים מאוזן, לרכוש כישורי חיים, לבסס כישורים בין-אישיים בריאים ולרכוש דרכים יעילות להתמודדות עם משברים.

מועדי הפעילויות ומיקומן

בכל יום מוגדרים שני מועדים, בין השעות 16:30 – 17:45 ובין השעות 19:00 – 20:30, כזמני פעילות. במועדים אלה מנחי הערב מקיימים פעילויות במרחבים המשותפים בפנימייה, הפתוחות לכלל הילדים. במקביל בכל בית נמצא מנחה, ומתקיימת בו פעילות לילדי הבית בלבד. כך מתאפשר לילדים להרחיב את מעגל החברים שלהם ולפעול במרחבים הפתוחים, ובד בבד לילדים מופנמים ומכונסים יותר יש אפשרות לפעול במרחב משותף עם מספר ילדים מצומצם, בקרבת חדרם, באופן שמסייע להם להתמודד עם חרדה.

בחירה אישית בפעילות

בזמנים אלו אנו מדרבנים את הילדים לפעול, אך הם יכולים לבחור אם והיכן לפעול. אנו מאמינים כי הבחירה האישית מאפשרת לילדים לעבור תהליך משמעותי ואותנטי של בניית זהות. האפשרות לבחור כיצד לפעול גם מסייעת לילד ללמוד להיות קשוב לצרכיו בכל זמן נתון ולהתכוונן לצרכיו הנוכחיים. התנסות פתוחה וחופשית על שלל הרגשות הנלווים להתנסות זו הם אתגר שכל אדם מתמודד איתו במהלך חייו. אנו רוצים לסייע לילדים כבר בראשית דרכם בפנימייה להתמודד עם החירות לבחור. ואומנם, יש ילדים שמעדיפים בשעות הפעילות לבלות עם חבריהם במרחבים הפתוחים באופן חופשי. מכיוון שאנו מאמינים כי נוכחות הצוות במרחבים המגוונים מסייעת לילדים לחוש ביטחון, תמיד יש מנחים שמסיירים בסביבה ומסייעים במידת הצורך.

דוגמאות לפעילויות

בכל שנה צוות המנחים בהובלת רכזי הערב מגבשים את הפעילויות השונות בהתאם לתחומי העניין של הילדים ושל הצוות. אנו משתדלים להציע פעילויות מגוונות ככל הניתן, תוך שימת דגש על חיבור והתלהבות אותנטיים הן של הילדים והן של הצוות לפעילות.

• מה בפיתה? פעילות שבה הילדים, בליווי הצוות, מבעירים אש, מכינים בצק ואופים פיתות הנאפות על הטבון עם תוספות מגוונות.

• Tea Time: בכל שבוע מתקיים ערב חברתי בנושא מתחלף. הפעילות מלווה בכיבוד ובשתייה קלה. הפעילות מועברת על ידי מנחה בסיוע הילדים.

• כניסה לשקט: פעילות טיפוח הגוף ורגיעה המתקיימת בבית הבנות. במסגרת הפעילות המנחה מסייעת לבנות לרכוש כלים להרגעה ולטיפוח הגוף, תוך מתן יחס ותשומת לב אישית.

• מונה-ליזה: פעילות יצירה וציור על קנבס.

• כתיבה יוצרת: פעילות מובנית המפתחת כישורי כתיבה.

• משחקי כדור: בכל יום מתקיימת במרכז הספורט פעילות משחקי כדור בליווי המנחים.

• Baking from The Art: פעילות אפייה המשלבת הגשה אסתטית ויצירתית. 

הנחיה צעירה ומתנדבים

חלק מהפעילויות בפנימייה מלוות גם על ידי מנחים צעירים. כמו כן, בכל שנה פונים אלינו אנשים בגילים שונים ובעלי תחומי עניין שונים מתוך רצון להתנדב ולתרום מזמנם. אנו בוחרים קבוצה קטנה של מתנדבים ועוברים איתם תהליך של היכרות, בניית פעילות וליווי קבוע בהדרכת איש טיפול.

חוגים

לשם העשרה והרחבת תחומי העניין של הילדים, אנו מספקים גם מספר חוגים חיצוניים שבהם הילדים יכולים לקחת חלק, כגון כלבנות טיפולית ובישול טיפולי. ילדים שרוצים לצאת לחוג חיצוני עוברים תהליך וליווי על ידי צוות החונכות, מתוך מחשבה על הכוחות הנדרשים להשתתפות בחוג, על בחירת החוג המתאים, על ההתמודדות עם הגעה עצמאית ועל האתגרים הנלווים לחוג.